Kiedy materac nadaje się do wymiany?
O tym, że dotychczasowe podłoże stało się niezdatne do dalszego użytku mogą świadczyć różne, bardziej lub mniej zauważalne zmiany. Do najbardziej uciążliwych i sygnalizujących niezwłoczną konieczność wymiany należą: – wyczuwalne sprężyny lub zniekształcenia, czy zagłębienia w wierzchniej warstwie, uciskające podczas zmiany pozycji – charakterystyczny dźwięk skrzypienia i trzeszczenia konstrukcji (należy jednak rozpoznać, czy nie jest […]

O tym, że dotychczasowe podłoże stało się niezdatne do dalszego użytku mogą świadczyć różne, bardziej lub mniej zauważalne zmiany. Do najbardziej uciążliwych i sygnalizujących niezwłoczną konieczność wymiany należą:
- – wyczuwalne sprężyny lub zniekształcenia, czy zagłębienia w wierzchniej warstwie, uciskające podczas zmiany pozycji
- – charakterystyczny dźwięk skrzypienia i trzeszczenia konstrukcji (należy jednak rozpoznać, czy nie jest to wina stelaża)
- – pojawia się znaczne wgłębienie w środkowej części materaca, co powoduje nienaturalną i niewygodną pozycję kręgosłupa
- – widocznie zanieczyszczenia i zabrudzenia na powierzchni materaca, stały nieprzyjemny zapach kurzu
- – zmiana preferencji zdrowotnych, problemy z kręgosłupem, utrata lub przybranie na wadze
- – złe samopoczucie, uczucie niewyspania i obolałe mięśnie
Konsekwencje spania na zużytym materacu
Bagatelizując powyższe niepokojące sygnały można przysporzyć sobie wielu nieprzyjemnych skutków, które będą bezpośrednio wpływać na codzienne funkcjonowanie. Do najbardziej uciążliwych należą: zaburzenia snu, trudności z koncentracją, roztargnienie, bóle szyi, karku i pleców oraz zmęczenie. Niestety dłuższe użytkowanie zdezelowanego podłoża do spania może prowadzić do jeszcze poważniejszych objawów, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie. Warto mieć świadomość, że w grę wchodzą dolegliwości takie jak: wahania wagi, zaburzenia procesu regeneracji komórek, pojawianie i pogłębianie się zmarszczek, apatia, znacznie zmniejszona produktywność, stały zły nastrój, problemy z aktywnością fizyczną, a nawet przykre schorzenia kręgosłupa.
Jak przedłużyć żywotność materaca?
Aby zachować wszystkie zalety materaca na jak najdłuższy czas, nie wolno zaniedbywać jego podstawowej pielęgnacji. Należy przestrzegać wszystkich zasad higieny takich jak dobór antyalergicznego pokrowca, którego pranie nie stanowi problemu. Doskonały model znajdziemy wraz z materacem Hilding Mambo, czyli pokrowiec Elips, który można prać nawet w 60 stopniach. Dodatkowo konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji podłoża, wietrzenie przez minimum 30 minut raz w tygodniu, odkurzanie oraz częste obracanie, w celu zapobiegania odkształceniom. Nie zaleca się także skakania czy chodzenia po łóżku, gdyż grozi to trwałymi uszkodzeniami.
Należy pamiętać, że nawet najbardziej zadbane podłoże w końcu przestaje nadawać się do dalszego użytku. Odpowiednia pielęgnacja i zachowanie kilku podstawowych zasad użytkowania pomaga utrzymać go w dobrej kondycji na dłużej. Aby jednak zapewnić sobie w pełni komfortowe i higieniczne środowisko do spania należy pamiętać o regularnych wymianach materacy, aby nie borykać się z przykrymi konsekwencjami zaburzeń snu.