eRaty Santander Consumer Bank

  Twardość materaca

Nie ma niestety jednoznacznej recepty, jaka twardość materaca będzie najwygodniejsza podczas snu. Na rynku bez trudu znajdziemy materace miękkie i twarde oraz takie, które klasyfikują się gdzieś pomiędzy nimi. Jakie są zalety materacy miękkich, twardych i średnich?

 

Materace miękkie

 

Wiele osób uważa, że miękki materac jest najlepszym sposobem na dobry sen. Miękki materac kojarzony jest ze spaniem na puszystej chmurce. Właśnie taki obraz najczęściej jest przedstawiany w reklamach. Niestety, nie jest to najszczęśliwszy wybór dla pleców. Regularne spanie na miękkich materacach może powodować uciążliwe bóle w górnej części pleców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ takie materac nie zapewnia wystarczającego wsparcia dla kręgosłupa i karku. Z tego powodu, miękkie materace nie są polecane osobom z dolegliwościami reumatycznymi i schorzeniami kręgosłupa. Korzystanie z nich może niestety pogłębić bóle pleców.

 

Twarde materace

 

Skoro miękkie materace nie są do końca dobrym wyborem, to może lepiej sprawują się materace twarde? Owszem – ten rodzaj materacy zapewnia znacznie lepsze podparcie dla pleców. Z tego też powodu są wskazane dla osób, cierpiących na najróżniejsze dokuczliwości i bóle stawów, kręgosłupa itp. Jednakże, zbyt twardy materac może utrudniać szybkie zasypianie i nie będzie komfortowy w korzystaniu. Dodatkowo, zapewniając dobre podparcie w górnej części pleców, nie będzie się dopasowywał do wygiętej dolnej części. Bóle więc mogą pojawiać się w okolicach krzyża.

 

Złoty środek

 

Czy istnieje więc złoty środek w zakresie twardości materaca? Skoro miękkie i twarde materace mają swoje wady, to jak znaleźć taki, który będzie idealny? Rozwiązaniem tego problemu mogą być materace termoplastyczne, czyli z pianką zapamiętującą kształt. Pod wpływem temperatury ciała, dopasowują się do indywidualnego ukształtowania ciała podczas sny. Można również szukać materacy kieszeniowych, zbudowanych z dwóch typów sprężyn – twardych i miękkich. Najczęściej twarde sprężyny znajdują się w górnej części materace, a miękkie w dolnej.